Cardinal Stefan Wyszynski University in Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

(in Polish) ,,Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. Od epopei do poematu metafizycznego

General data

Course ID: WH-KON-OdEpopDoPoe
Erasmus code / ISCED: (unknown) / (unknown)
Course title: (unknown)
Name in Polish: ,,Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. Od epopei do poematu metafizycznego
Organizational unit: Faculty of Humanities
Course groups:
ECTS credit allocation (and other scores): (not available) Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.
Language: (unknown)
Subject level:

elementary

Learning outcome code/codes:

enter learning outcome code/codes

Preliminary Requirements:

(in Polish) Znajomość literatury polskiego romantyzmu.

Short description: (in Polish)

Konwersatorium poświęcone arcydziełu literatury polskiej "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. Celem zajęć jest pogłębienie zarówno znajomości treści poematu jak i wiedzy związanej z jego kształtem, synkretyczną formą, problematyką etc.

Full description: (in Polish)

Konwersatorium zostanie w całości poświęcone jednemu z najwybitniejszych dzieł polskiej literatury. Naświetlone zostaną okoliczności narodzin dzieła oraz rozliczne konteksty tradycji literackiej, z których Mickiewicz korzystał tworząc utwór. Akcent zostanie położony na kwestie epopeiczności "Pana Tadeusza" rozumianego jako poemat romantyczny - dzieło nowoczesne i uniwersalne. Fundamentalną sprawą stanie się zrekonstruowanie biegu wydarzeń opisanych w dziele, charakterystyka postaci, ze wskazaniem na głównego bohatera Jacka Soplicę - Ks. Robaka. Przyjrzymy się szczegółowiej koncepcji historii (w tym wizji przeszłości i przyszłości Polski) oraz roli natury w dziele. Odpowiemy na pytanie, w jakim sensie "Pan Tadeusz" jest poematem metafizycznym? Celem zajęć będzie pogłębienie zarówno znajomości treści poematu jak i szeroko rozumianej wiedzy związanej z jego kształtem, synkretyczną formą, problematyką etc. Osobnym zagadnieniem poruszonym w trakcie konwersatorium będzie recepcja Mickiewiczowskiego arcydzieła w ciągu stu dziewięćdziesięciu lat obecności w polskim uniwersum kulturowym.

Efekty kształcenia i opis ECTS: (in Polish)

FP2_W03 student zna na poziomie rozszerzonym kanon literacki i dramaturgiczny

poszczególnych epok, główne kierunki analizy i interpretacji dzieł, w pogłębiony sposób rozumie ich konteksty kulturowe i powiązania między nimi, zna dorobek krytyczny im poświęcony.

FP2_U03 student potrafi posługiwać się właściwymi terminami i narzędziami badawczymi z zakresu literaturoznawstwa oraz samodzielnie przeprowadzić analizę i interpretacje złożonego dzieła literackiego, teatralnego, filmowego.

FP2_K01 student jest gotów do krytycznej oceny posiadanej wiedzy literaturoznawczej i konfrontowania jej z najnowszymi ustaleniami oraz zasięgania opinii ekspertów, a także ciągłego podnoszenia jej poziomu.

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

Metody i kryteria oceniania:

- na ocenę 5 (bdb.): student na poziomie zaawansowanym potrafi poprawnie omówić problematykę dzieła "Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza; potrafi wyjaśnić związki Mickiewiczowskiej epopei z tradycją literacką oraz wykazać na czym polega jej nowatorstwo na tle literatury epoki romantyzmu; potrafi wykorzystać zaproponowane w trakcie zajęć narzędzia badawcze, potrafi samodzielnie przeprowadzić analizę poszczególnych fragmentów (Ksiąg) utworu w oparciu o wybraną strategię badawczą; potrafi argumentować i efektywnie prezentować tezy interpretacyjne, z którymi zapoznał się sięgając po literaturę przedmiotu..

- na ocenę 4 (db.): student na poziomie zaawansowanym potrafi poprawnie omówić problematykę utworu Adama Mickiewicza pt. "Pan Tadeusz"; potrafi wyjaśnić związki epopei Mickiewiczowskiej z tradycją literacką, a jednocześnie potrafi wskazać wybrane elementy świadczące o jej poetyckim nowatorstwie; potrafi wykorzystać zaproponowane w trakcie zajęć narzędzia, potrafi samodzielnie przeprowadzić analizę fragmentów utworu; potrafi argumentować i prezentować tezy interpretacyjne.

- na ocenę 3 (dst.): student na poziomie zaawansowanym potrafi poprawnie omówić problematykę utworu Adama Mickiewicza wskazując na najważniejszych bohaterów i sytuacje, w których bohaterowie uczestniczą; potrafi wyjaśnić związki epopei Mickiewiczowskiej z tradycją literacką, potrafi wskazać dwa-trzy elementy świadczące o poetyckim nowatorstwie dzieła; potrafi podjąć próbę wykorzystania zaproponowanych w trakcie zajęć narzędzi interpretacyjnych.

Classes in period "Summer semester 2023/24" (in progress)

Time span: 2024-02-15 - 2024-06-30
Selected timetable range:
Navigate to timetable
Type of class:
Conversatorium, 30 hours more information
Coordinators: Magdalena Woźniewska-Działak, Joanna Zajkowska
Group instructors: Magdalena Woźniewska-Działak
Students list: (inaccessible to you)
Examination: Course - graded credit
Conversatorium - graded credit
(in Polish) Opis nakładu pracy studenta w ECTS:

(in Polish) Opis nakładu pracy studenta w ECTS:

udział w konwersatorium - 30 godzin = 1 ECTS

przygotowanie do zajęć, lektura - 60 godzin = 2 ECTS

Type of subject:

obligatory

(in Polish) Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

(in Polish) nie dotyczy

Short description: (in Polish)

Konwersatorium poświęcone arcydziełu literatury polskiej "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. Celem zajęć jest pogłębienie zarówno znajomości treści poematu jak i wiedzy związanej z jego kształtem, synkretyczną formą, problematyką etc.

Full description: (in Polish)

Konwersatorium zostanie w całości poświęcone jednemu z najwybitniejszych dzieł polskiej literatury. Naświetlone zostaną okoliczności narodzin dzieła wraz z kontekstem historycznym; wykazane zostaną rozliczne konteksty tradycji literackiej, z których Mickiewicz korzystał tworząc utwór. Akcent zostanie położony na kwestie epopeiczności "Pana Tadeusza" rozumianego jako poemat romantyczny - dzieło nowoczesne i uniwersalne. Fundamentalną sprawą stanie się zrekonstruowanie biegu wydarzeń opisanych w dziele, charakterystyka postaci, ze wskazaniem na głównego bohatera Jacka Soplicę - Ks. Robaka. Przyjrzymy się szczegółowiej koncepcji historii (w tym wizji przeszłości i przyszłości Polski) oraz roli natury w dziele. Odpowiemy na pytanie, w jakim sensie "Pan Tadeusz" jest poematem metafizycznym? Celem zajęć będzie pogłębienie zarówno znajomości treści poematu jak i szeroko rozumianej wiedzy związanej z jego kształtem, synkretyczną formą, problematyką etc. Osobnym zagadnieniem poruszonym w trakcie konwersatorium będzie recepcja Mickiewiczowskiego arcydzieła w ciągu stu dziewięćdziesięciu lat obecności w polskim uniwersum kulturowym.

Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by Cardinal Stefan Wyszynski University in Warsaw.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
contact accessibility statement mapa serwisu USOSweb 7.0.4.0-1 (2024-05-13)