Cardinal Stefan Wyszynski University in Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

Basics of the conservation of architecture and urban planning [WNHS-ODKS-PKAiU] Winter semester 2022/23
Classes, group no.1

Navigate to timetable selected group was highlighted
This page describes a class group. If you're looking for information on course see course homepage
Course: Basics of the conservation of architecture and urban planning [WNHS-ODKS-PKAiU]
Class: Winter semester 2022/23 [2022/23_Z] (past)
Classes [CW], group no.1 [other groups]
Time and location: This is only approximate timeframe information. If you want to be sure, contact the lecturer. Irregularities in schedules are more frequent in case of classes taking place less often (more than a week between each other).
every Wednesday, 18:30 - 20:00
room 410
(in Polish) Kampus Wóycickiego Bud. 23 what is the address?
Nearest dates: Click on the date to see week schedule with class group meeting. All classes for this group have already took place - show all dates.
Date and locationLecturers
Number of students: 5
Places available: 25
Examination: examination
Lecturer: Jakub Lewicki
Bibliography: (in Polish)

Literatura:

- Zakładka ze strony NID Zabytki w Polsce- podpunkty dotyczace prac praktycznych w architekturze i zasad konserwatorskich oraz notatki z wykładów.

- Ochrona i konserwacja zabytków - podpunkty dotyczace prac praktycznych w architekturze i zasad konserwatorskich.

- Władysław Borusiewicz, Konserwacja zabytków budownictwa murowanego, Warszawa 1985.

- Edmund Małachowicz, Konserwacja i rewaloryzacja architektury w środowisku kulturowym, Wrocław, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, 2007.

Vademecum konserwatora zabytków ze strony ICOMOS-u.

List of topics: (in Polish)

Tematy:

1. Podstawowe pojęcia z konserwacji architektury - definicje, szczególnie konserwacja i restauracja, także podstawowe pojęcia z ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Wpis do rejestru zabytków i do ewidencji - co jest chronione, różnice w podejściu projektowym.

2. Podstawowe pojęcia z planowania przestrzennego, w tym Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, studium uwarunkowań; Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego i studium uwarunkowań i ich rola w konserwacji architektury i urbanistyki.

3. Rodzaje badań i analiz zabytku architektury (z podziałem na badania nieniszczące i niszczące wg Marii Brykowskiej; szczególnie badania stratygraficzna obecność polichromii rodzaje, badania architektoniczne - wymogi, co wyjaśniają). + Kolejność prowadzenia prac projektowych w zabytku (tu wg rysunku z pracy J. Tajchmana).

4. Pomiary zabytków - metody, zakresy prac, wymogi oraz Wzmacnianie fundamentów i murów - metody omówienie, zalety i wady.

5. Problemy konserwatorskie elewacji oraz stolarka okienna i drzwiowa - rodzaje, metody konserwacji + Metody czyszczenia elewacji - zalety i wady.

W ramach zajęć są planowane zajęcia terenowe - zapoznanie się z przykładami prac konserwatorskich. Jest to bardzo ważna część zajęć. Planowane są wyjścia w teren (Warszawa) i obejrzenie efektów prac konserwatorskich i pracowni konserwatorskich w:

- Wydział Konserwacji ASP

- Muzeum w Łazienkach

-Stare i Nowe Miasto, Krakowskie przedmieście i Nowy Świat - efekty prac konserwatorskich.

Metody dydaktyczne i sposoby weryfikacji efektów kształcenia: (in Polish)

Zaliczenie w formie referatu i pracy testowej studenta. Na pozytywną ocenę całościową składa się wartość merytoryczna wypowiedzi (30%), poprawność wypowiedzi (30%), podawane przykłady (30%), forma pracy (10%).

Brak uczestnictwa w 3 zajęciach skutkuje nie zaliczeniem przedmiotu.

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

Kryteria oceny:

- na ocenę 2 (nast..): nie umie zaprezentować przyswojonego materiału lub jest on nie na temat; uzyskano mniej niż 50 % wymaganych punktów.

- na ocenę 3 (dst.): poprawnie wykorzystuje część przyswojonego materiału; uzyskano co najmniej 50 % wymaganych punktów.

- na ocenę 4 (db.): poprawnie wykorzystuje przyswojony materiał oraz potrafi go porównać; uzyskano co najmniej 65 wymaganych punktów.

- na ocenę 5 (bdb.): potrafi poprawnie wykorzystać zaproponowany w trakcie zajęć materiał, potrafi go porównać i przeanalizować; uzyskano co najmniej 85 % wymaganych punktów.

Notes: (in Polish)

W ramach zajęć są planowane zajęcia terenowe - zapoznanie się z przykładami prac konserwatorskich. Jest to bardzo ważna część zajęć. Planowane są wyjścia w teren (Warszawa) i obejrzenie efektów prac konserwatorskich i pracowni konserwatorskich w:

- Wydział Konserwacji ASP

- Muzeum w Łazienkach

-Stare i Nowe Miasto, Krakowskie przedmieście i Nowy Świat - efekty prac konserwatorskich.

Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by Cardinal Stefan Wyszynski University in Warsaw.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
contact accessibility statement mapa serwisu USOSweb 7.0.4.0-1 (2024-05-13)